تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاه های روسیه بسیار توسط دانشجویان خارجی و ایرانی مورد استقبال قرار می گیرد.

لوگو روس تریپو 1

توسط : روس تریپو

تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاه های روسیه بسیار توسط دانشجویان خارجی و ایرانی مورد استقبال قرار می گیرد. دلیل این استقبال رتبه بالای دانشگاهی روسیه در سطح بین المللی، نزدیکی روسیه به ایران برای سفر، هزینه های پایین تحصیل در روسیه و مورد تایید بودن دانشگاه های روسیه در وزارت بهداشت است.

اولین کالج پزشکی در روسیه به نام Apothecary Chancery در قرن هفدهم میلادی تاسیس شده است. امروزه بیش از 70 دانشگاه در این کشور رشته های پزشکی را تدریس می کنند.

برای اینکه بتوانید در دانشگاه های روسیه ثبت نام کنید نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های پزشکی این کشور هستید. رشته های پزشکی در روسیه اغلب به دو زبان روسی و زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین قبل از شروع به تحصیل در رشته پزشکی نیاز دارید تا مدرک یکی از این این دو زبان را بگیرید. شما می توانید دوره های زبان روسی را در خود دانشگاه و قبل از شروع سال تحصیلی بگذرانید. برای آشنایی با مراحل تحصیل در رشته پزشکی برروی این لینک کلیک کنید.

رتبه بالای دانشگاه های روسیه در سطح بین المللی، نزدیکی روسیه به ایران برای سفر، هزینه های پایین تحصیل در روسیه و مورد تایید بودن دانشگاه های روسیه در وزارت بهداشت دلیل استقبال دانشجویان ایرانی است.

پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی دانشگاه های روسیه

تحصیل در مقاطع عالی پزشکی در روسیه تنها به صورت حضوری و تمام وقت در دانشگاه های روسیه تدریس می شوند. طول دوره تحصیل بستگی به تخصص پزشکی مورد نظر شما دارد. برای مثال برای دریافت لیسانس پرستاری دانشجویان می بایست 4 سال دانشگاه پزشکی و سپس 3 الی 4 سال را بسته به تخصص خود به صورت اینترن بگذرانند. 

ورود به دانشگاه پزشکی در روسیه پس از دریافت دیپلم امکان پذیر است. دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه پزشکی را دارند باید در آزمون شیمی و بیولوژی موفق شوند و همچنین باید مدرک زبان خود را نیز دریافت کنند.برخی از دانشگاه های روسیه ممکن است که امتحان های ورودی جداگانه ای نیز برای ورود داشته باشند. 

دانش آموزانی که قصد شرکت در برنامه های عمومی پزشکی در دانشگاه فدرال کازان را دارند می بایست حتما امتحان زبان انگلیسی نیز پاس کنند و یا اینکه مدرک تافل خود را ارائه دهند. بنابراین قبل از اپلای کردن برای یک دانشگاه می بایست با شرایط ورود به آن آشنا شوید.

تحصیل در رشته پزشکی - روسیه1

لیسانس در دانشگاه های پزشکی روسیه

 لیسانس در دوره های مراقبت های پرستاری در دانشگاه های روسیه قابل گذراندن است. طول این دوره ها 4 سال است و هزینه آنها بین 1،500 الی 1،700 دلار در سال است. تحصیلات تکمیلی پزشکی عمومی در روسیه 6 سال به طول خواهد انجامید که همچنین امکان گذراندن دوره 2 ساله آموزش ویژه پس از آن نیز وجود دارد. 

خلاصه :

 •  طول دوره : 4 الی 6 سال 
 • هزینه تحصیل : 1،500 الی 1،700 دلار در سال 

 

دوره تخصص در دانشگاه های پزشکی روسیه 

طول دوره های تخصصی پزشکی در روسیه 6 سال می باشد که در دو زبان روسی و انگلیسی دوره ها برگزار می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه ها برای دوره های تخصص بین 1،400 الی 7،000 دلار در سال می باشد. 

 

دندانپزشکی در دانشگاه های روسیه 

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی شبیه به رشته پزشکی است و دانشگاه های روسیه به متقاضیان پس از دریافت مدرک دیپلم اجازه ورود به این دانشگاه ها را می دهد.

طول دوره دانشگاهی رشته دندانپزشکی 5 سال می باشد و هزینه تحصیل سالانه بین 3،000 الی 7،500 دلار بسته به شهری که دانشگاه در آن واقع شده است متغییر است. برای مثال رشته دندانپزشکی در دانشگاه فدرال کازان به زبان انگلیسی تدریس می شود و هزینه سالانه دانشگاه حدود 4،000 دلار است. این دوره تنها پس از تکمیل دوره کارآموزی تکمیل می شود.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 

در رشته پزشکی فارغ التحصیلان دوره دانشگاه علوم پزشکی می توانند برای تحصیلات تکمیلی وارد دانشگاه های روسیه شوند. شما باید در یک برنامه تحصیلات تکمیلی ثبت نام کنند. طول دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های روسیه سه سال است. دانشجویان پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد ، از تز دکتری خود دفاع می کنند. 

برای ثبت نام در یک برنامه تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان باید برای امتحانات تخصصی و به زبان انگلیسی ، گذراندن نمونه کارها از مقالات پژوهشی خود و ارائه مصاحبه آماده باشند. برای مثال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پزشکی مسکو صورت می گیرد و هزینه سالانه آن بیت 4،200 الی 5،500 دلار می باشد. همچنین تحصیل در دانشگاه People’s Friendship روسیه در مقطع کارشناسی ارشد سالانه حدود 4،700 دلار هزینه دارد.

تحصیل پزشکی روسیه 2

مدت دوره تحصیل پزشکی در روسیه

 • پزشکی عمومی : 6 سال
 • پزشکی ورزشی : 6 سال
 • دندان پزشکی : 5 سال
 • داروسازی : 5 سال
 • متخصص کودکان : 6
 •  سال روان شناسی بالینی : 5 سال
 •  کارورزی انترن : 1 سال
 • دکترا : 3 سال

 توضیحات : سال تحصیلی روسیه از ابتدای ماه سپتامبر شروع می شود و تا پایان ماه ژوئن ادامه دارد. این سال تحصیلی در 2 ترم برگزار می گردد. 

لیست دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران – سال تحصیلی 2019-2020 

 برای دانشجویایی که قصد تحصیل در سال 2020 – 2021 را دارند این لیست پس از اعلام وزارت بهداشت به روز خواهد شد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه

 •   مدرک دیپلم (ترجمه شده)
 • ریز نمرات دیپلم (ترجمه شده)
 • فرم تکمیل شده مخصوص درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه مربوطه
 • پاسپورت متقاضی مدارک
 • تکمیلی (ممکن است مدارک دیگری نیز دانشگاه درخواست کند که ما به شما اعلام خواهیم کرد)

پاسخی بگذارید

بستن منو
WhatsApp chat