درباره روسیه

روسیه بزرگترین کشور دنیا است که مساحت آن تقریبا 17.1 میلیون کیلومتر متر مربع می باشد.

لوگو روس تریپو 1

توسط : روس تریپو

روسیه بزرگترین کشور دنیا است که مساحت آن تقریبا 17.1 میلیون کیلومتر متر مربع می باشد. این کشور در شرق قاره اروپا و شمال آسیا واقع شده است. از شمال تا جنوب آن بیش از 4000 کیلومتر و از شرق به غرب آن تقریبا 10.000 کیلومتر فاصله است.

Russia با 14 کشور مرز مشترک دارد. کشورهایی که در همسایگی روسیه هستند عبارتند از : در جنوب شرقی با کره شمالی، در جنوب با چین، مغولستان، قزاقستان، آذربایجان و گرجستان، در جنوب غربی با اکراین، در غرب با بلاروس، لاتویا، استونی، فنلاند و نروژ و در کالینینگراد نیز با لیتوانی و لهستان مرز مشترک دارد. هیچ کشوری دیگر در دنیا وجود ندارد که با این تعداد کشور هم مرز باشد.

در سالهای اخیر، Russia اغلب در رسانه ها به عنوان یک ابرقدرت انرژی توصیف شده است. این کشور بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان، هشتمین ذخایر نفتی جهان، و دومین ذخایر زغال سنگ دنیا را در اختیار دارد. همچنین این کشور پهناور، بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی جهان است و دومین تولید کننده گاز طبیعی و در عین حال یکی از بزرگترین صادر کنندگان نفت دنیا نیز می باشد.

ساختار دولت :

 •  سیستم سیاسی : جمهوری فدرال
 • نفر اول کشور : رئیس جمهور
 • نفر اول دولت : نخست وزیر
 • مجلس قانون گذاری : دو مجلس نمایندگان ( مجلس دوما و شورای فدراسیون )
 • پایتخت : مسکو
 • سمبولهای ملی : پرچم و نشان ملی روسیه
 • تقسیمات اداری : فدراسیون روسیه از 89 بخش مساوی، از جمله 22 جمهوری، 50 منطقه، 6 قلمرو، 2 شهر فدرال ( مسکو و سن پترزبورگ )، یازده منطقه مستقل تشکیل شده است. کل قلمروی روسیه به 7 فدرال تقسیم می شود.
 • مساحت : 17.098.242 کیلومتر مربع
 • جمعیت : تقریبا 144 میلیون نفر
 • زبان رسمی : روسی
 • مذهب : مسیحی ( ارتودوکس )
 • واحد پول روسیه : روبل
 • کد تلفن : 7+
 • لینک های مفید : آب و هوای روسیهشهرهای توریستی
درباره روسیه

در سالهای اخیر، Russia اغلب در رسانه ها به عنوان یک ابرقدرت انرژی توصیف شده است. این کشور بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان، هشتمین ذخایر نفتی جهان، و دومین ذخایر زغال سنگ دنیا را دارد

شهرهای روسیه :

الکساندروف، آلتای، بارناول، بولشیه کوتی، اکاترینبورگ، ایرکوتسک، ایانووا، کازان، خاکاسیا، کولومنا، کوستروما، کراسنودار، کراسنویارسک، لیستویانکا، مسکو، نیژنی نوگراد، نووسیبیرسک، اولخون، اومسک، پرسلاول زالسکیی، پتروزاودسک، پسکوف، روستوف، سن پترزبورگ، سامارا، ساراتوف، سرگیف پوساد، سیبری ( سایبریا )، اسمولنسک، سوچی، سوزدال، توگلیاتی، اوگلیچ، اولان اوده، اوست بارگوزین، ولیکی نووگراد، ولادیمیر، ولادی وستوک، ولگوگراد، یاکوتیا، یاروسلاول

نکات جالب درباره روسیه

روسیه دارای 12 آتشفشان فعال است. یکی از معروفترین آنها Klyuchevskaya Sopka است که در 270 سال گذشته 50 بار لرزه های قابل توجهی داشته است.

Klyuchevskaya Sopka

دریاچه بایکال در روسیه قرار دارد که حدود 20% از کل آب شیرین دنیا را در خود قرار داده است و عمیق ترین دریاچه دنیا می باشد. حدود 1700 گونه از حیوانات و گیاهان در این دریاچه وجود دارند که دو سوم تمام گونه هایی است که در جاهای دیگر دنیا وجود دارد. 

روز ولگا بلندترین رود روسیه است که طول آن 3.530 کیلومتر می باشد. این روز از تپه های والدی شروع می شود و تا شمال مسکو می رود و به دریای خزر می ریزد. 

از نکات جالب درباره روسیه این حقیقت است که نیمی از مساحت این کشور را جنگل پوشانده است.

دریاچه بایکال - روسیه

نکات جالب درباره مردم روسیه

امید به زندگی در بدو تولد، مردان در روسیه 67.08 سال و در زنان 77.41 سال است.

متوسط سن در روسیه 38.8 سال است و در سال های اخیر جمعیت این کشور سالانه 0.02% کم شده است.

یک نکته عجیب اینکه 25% از مردهای روسیه قبل از رسیدن به سن 55 سالگی می میرند.

46.812.552 فر بین سنین 16 تا 49 سال هستند که برای خدمت سربازی مناسب می باشند و 22.304.718 نفر نیز به دلیل مشکلات سلامتی برای خدمت سربازی مناسب نیستند.

روسیه سطح سواد بسیار بالایی دارد. 99.7% مردم این کشور توانایی خواندن و نوشتن دارند.

زبان روسیه یکی از 5 زبان پر استفاده از در دنیا است.

مسکو پایتخت میلیاردرها

تا سال 2014 هیچ شهری در دنیا به اندازه مسکو میلیاردر نداشت. طبق آخرین گزارش ها 71 میلیاردر در مسکو زندگی می کنند. از این حیث امروز مسکو در جایگاه سوم بعد از نیویورک و هنگ کنگ قرار دارد.

درآمد سرانه در روسیه حدود 14000 دلار است.

روسیه یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا است.

روسیه دارای فساد مالی نسبتا بالایی است. در شاخص شفافیت مالی و فساد بین المللی روسیه در جایگاه 138 از 180 قرار گرفته است. ایران نیز در همین جایگاه قرار دارد.

 

پاسخی بگذارید

بستن منو
WhatsApp chat