آیا اینوپولیس کازان ، سیلیکون ولی آینده روسیه خواهد بود ؟

جدیدترین شهر روسیه، اینوپولیس بگونه ای طراحی شده است که نخبگان آینده صنعت فناوری اطلاعات در آن تحصیل و کار می کنند. این شهر در حدود 40 کیلومتری کازان و 800 کیلومتری مسکو در کرانه های زیبای رودخانه ولگا واقع شده است.

 

لوگو روس تریپو 1

توسط : روس تریپو

شهری را با خود تصور کنید که ساکنان آن را فقط متخصصان فناوری اطلاعات و برنامه نویسان تشکیل داده اند. آنها تنها از طریق تلگرام و واتس اپ با هم در تماس هستند و با تاکسی های بدون راننده جابجا می شوند. یکی از چنین شهرهای آرامی به نام اینوپولیس، در حال حاظر در ایالت تاتارستان روسیه در نزدیکی شهر کازان وجود دارد.

جدیدترین شهر روسیه، اینوپولیس بگونه ای طراحی شده است که نخبگان آینده صنعت فناوری اطلاعات در آن تحصیل و کار می کنند. این شهر در حدود 40 کیلومتری کازان و 800 کیلومتری مسکو در کرانه های زیبای رودخانه ولگا واقع شده است.

شهر اینوپولیس

در این شهر دانشگاهی وجود دارد که شبیه به یک فضاپیما طراحی شده است. دانشگاه اینوپولیس متخصصین برتر فناوری اطلاعات را برای ورود به بازار کار پرورش می دهد. در این شهر حدود 30 بلوک آپارتمان، یک مجموعه ورزشی مجهز، یک مرکز پزشکی، چند فروشگاه و رستوران و کافه وجود دارد. در کل، مساحت این شهر امروز 2.2 کلیومتر مربع است.

    دانشگاه اینوپولیس     

شهر اینوپولیس در سال 2015 با ظرفیت 150.000 ساکن ساخته شده است، که تاکنون 3.500 نفر در این شهر اقامت کرده اند و روزانه حدود 1000 نفر نیز از کازان به این شهر می آیند. در اوایل سال 2019، سکنه ثبت نام شده در این شهر فقط 407 بودند.

حتی زمانیکه همه دانشجویان و مسافران در این شهر هستند، خیابان های شهر خالی بنظر می رسد و عملا هیچگونه ترافیکی وجود ندارد و عابرین معدودی را در خیابان ها مشاهده می کنید. پس سکنه این شهر کجا هستند ؟ به نظر می رسد که آنها ترجیح می دهند بیشتر به کارهای تحقیقاتی خود برسند و از طریق تلگرام و واتس اپ با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. وقتی هم که بیرون می روند از تاکسی های بدون راننده استفاده می کنند. پس از اینکه با چند تن از ساکنین این شهر صحبت کردیم  توانستیم اطلاعات بیشتری درباره این شهر آینده بدست بیاوریم.

​شهر اینوپولیس در سال 2015 با ظرفیت 150.000 ساکن ساخته شده است، که تاکنون 3.500 نفر در این شهر اقامت کرده اند و روزانه حدود 1000 نفر نیز از کازان به این شهر می آیند. در اوایل سال 2019، سکنه ثبت نام شده در این شهر فقط 407 بودند.

داخل دانشگاه

وقتیکه وارد دانشگاه اینوپولیس می شوید منظره ای که با آن روبرو می شوید شما را بیشتر از منظره بیرون آن تحت تاثیر قرار می دهد. دیوارهای شیشه ای، سالن هایی که به نظر در هوا شناور هستند و همچنین بسیاری از گوشه های دنجی که تنها با یک صندلی مبله شده است. یکی از نکته جالب در این دانشگاه این است که دانشجویان برای رسیدن به پردیس دانشگاه، مجبور نیستند به بیرون بروند. پردیس دانشگاه توسط یک گذرگاه به دانشگاه وصل می شود.

پردیس دانشگاه

رقابت برای ورود به دانشگاه دشوار است. دانشجویان باید از یک امتحان جدی گذر کنند و مصاحبه ای نیز به زبان انگلیسی انجام دهند. تمام دوره های تحصیلی این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می شود. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان باید حداقل یک سال را در یکی از شرکت های تکنوپارک اینوپولیس سپری کنند. کار در یکی از شرکت های طرف قرارداد دانشگاه برای فارغ التحصیلان، گارانتی می باشد.

یکی از دانشجویان این دانشگاه به نام دنیل آتونگ 21 ساله که 3 سال پیش از کامرون به روسیه آمده است می گوید که : ابتدا 2 سال را در دانشگاه لومونوسف مسکو گذراندم و سپس از طریق یکی از دوستانم با دانشگاه اینوپولیس آشنا شدم. متوجه شدم که در اینجا می توانم به زبان انگلیسی تحصیل کنم و تصمیم گرفتم که به این دانشگاه منتقل شوم. او به روس تریپو می گوید که : “این دانشگاه به دنبال افرادی است که می توانند دنیای کامپیوتر را در آینده تغییر دهند.”

دانشجو 2

یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه به نام اکاترینا که 20 سال دارد و از شهر کوچک نفتسماک آمده، به توسعه برنامه های iOS علاقمند است. او می گوید که “وقتی وارد دانشگاه شدم، نمی دانستم که قرار است در اینجا چه کارهایی انجام دهم. اما بعد از مدتی، از حجم کاری که باید اینجا انجام میدادیم متحیر شدم. با زبان انگلیسی هم مشکلاتی داشتم، اگرچه اکنون مشکل زبان حل شده است. من اینجا با دانشجویانی از فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آمریکا همکلاس هستم و این خیلی عالی است.”

نمای داخلی دانشگاه

البته او اعتراف می کند که گاهی در اینجا احساس تنهایی می کند. او می گوید ” گاهی همه در اتاق های خود مشغول مطالعه و تحقیق هستند. خب، گاهی شاید احساس تنهایی کنم.” او سال دوم تحصیل در روسیه را به پایان رسانده و تاکنون چندین پیشنهاد شغلی در تکنوپارک اینوپولیس دریافت کرده است.

شهری برای کسانی که می خواهند در خارج از کشور، تحصیل، کار و زندگی کنند.

تکنوپارک اینوپولیس یک مرکز بزرگ تجاری و اداری است که دفاتر شرکت های بین المللی در چندین طبقه در آن واقع شده است.  در این مرکز، دپارتمان های فناوری اطلاعات برخی از فروشندگان محصولات فناوری اطلاعات، بانک ها، شرکت های روسی حوزه فناوری و شرکت های بین المللی واقع شده اند.

تکنوپارک

اینوپولیس ساکنین خود را دارد، همچنین افرادی در صنایع مختلف برای کار به این شهر آمده اند. اغلب افراد برای درآمد بیشتر به این شهر می آیند. یک متخصص فناوری اطلاعات در اینجا، درآمدی همانند مسکو خواهد داشت با این تفاوت که هزینه های این شهر از پایتخت روسیه بسیار پایین تر است. بعلاوه، بیشتر کمپانی ها هزینه اجاره و بیمه درمانی برای کل خانواده را پرداخت می کنند.

نمای شهر

زندگی، تحصیل و کار در این شهر آینده بسیار متفاوت است. شاید بی دلیل نباشد که به اینوپولیس، سیلیکون ولی آینده روسیه می گویند.   

پاسخی بگذارید

بستن منو
WhatsApp chat