10 چیزی که قبل از سفر به روسیه باید بدانید

قبل از سفر به روسیه بهتر است که این موارد را به دقت بخوانید و سپس چمدان های خود را ببندید.

لوگو روس تریپو 1

توسط : روس تریپو

سفر به روسیه برای اولین بار، می تواند یک ماجراجویی تمام و کمال باشد. شاید هنوز اخبار سیاسی روسیه بسیاری از مسائل گوناگون این کشور را تحت شعاع قرار می دهد، اما حقیقت شاید چیزی دیگر باشد. اگر امروز به این کشور سفر کنید می بینید که توریست های زیادی برای بازدید از شهرهای توریستی روسیه به این کشور آمده اند. اما قبل از سفر به روسیه بهتر است که این موارد را به دقت بخوانید و سپس چمدان های خود را ببندید.

 

1 – اپلیکیشن مترجم گوگل یا کتاب جملات روزمره زبان روسی را با خود داشته باشید.

یکی از چالش های سفر ماجراجویانه به روسیه عدم آشنایی مناسب مردم این کشور به زبان انگلیسی است. بله، شاید بسیاری از نسل جوان روسیه، به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند ولی ممکن است کمی برای صحبت کردن خجالت بکشند، پس باید خود را برای این شرایط آماده کنید. اغلب رستوران ها منوی انگلیسی دارند و افرادی که در شغل های مربوط به توریست ها فعالیت می کنند نیز به انگلیسی صحبت می کنند. اما در دیگر موارد شاید به مشکل برخورد کنید. بهترین راه برای حل این چالش، داشتن یک اپلیکیشن مانند مترجم گوگل یا یک کتاب جملات روزمره زبان روسی است.

من به شخصه اپلیکیشن مترجم گوگل را پیشنهاد می کنم که می توانید حتی تلفظ کلمات یا جملات را نیز در آن پیدا کنید و مستقیم از زبان فارسی به روسی ترجمه انجام دهید. پس حالا حتی میتوانید با راننده های تاکسی و افراد معمولی در کوچه و خیابان هم صحبت کنید.

2 – درباره حمل و نقل عمومی تحقیق کنید

حمل و نقل عمومی بهترین راه برای تردد در اغلب شهرهای توریستی روسیه است، بخصوص که بیشتر این شهرها مترو نیز دارند. مترو شاید بهترین گزینه باشد و گاهی نقشه های مترو به زبان انگلیسی نیز موجود است. اما پرسنل مترو اغلب نمی توانند به شما برای خرید بلیط یا مسیریابی کمکی کنند. پس قبل از سفر به روسیه درباره حمل و نقل در روسیه تحقیق کنید. اسامی ایستگاه ها را به ذهن بسپارید و در داخل اتوبوس و مترو به نام ایستگاه ها دقت کنید.

حمل و نقل عمومی در سفر به روسیه

3 – لباس خود را مناسب انتخاب کنید

اغلب افرادی که به روسیه سفر می کنند با خود فکر می کنند که تمام طول سال، هوای روسیه سرد و یخبندان است. آب و هوای روسیه در زمستان اغلب بسیار سرد است اما در طول فصل تابستان ممکن است که هوا بسیار گرم و مرطوب شود، مخصوصا در شهرهایی مانند سن پترزبورگ. درست است که پیش بینی وضع هوا چندان آسان نمی باشد ولی با بررسی آب و هوای روسیه قبل از سفر به این کشور می توانید خود را آماده تر کنید.

اگر در فصل زمستان تصمیم به سفر به روسیه را دارید بیشتر باید خود را در مقابل سرما و خیس شدن محاظت کنید. گاهی در شهرهای بزگ روسیه برف به سرعت آب می شود و در خیابان ها و پیاده روها آب گرفتگی بوجود می آید. بنابراین باید کفش مناسب برای قدم زدن داتشه باشید که آب به آن نفوذ نکند. همچنین داشتن لباس گرم، کلاه و دست کش برای فعالیت های داخل شهر لازم است. این نکته را در نظر بگیرید که کلاه خز و پشمی بزرگ به سر نکنید چون با این کار هویت توریست خود را بارزتر می کنید.

4 – با غذاهای روسی آشنا شوید

غذاهای روسی زیادی هستند که احتمالا قبلا آن ها را امتحان نکرده اید و حتی اسمشان را نیز نشنیده اید. اگر می خواهید که بیشترین استفاده را از سفر خود به روسیه ببرید، قبل از رسیدن به آنجا درباره غذاهای روسیه کمی تحقیق کنید تا مجبور نشوید هرروز بورش ( سوپ لبوی روسی ) بخورید. در داخل رستوران های سطح بالای روسیه می توانید با پرسنل رستوران به انگلیسی صحبت کنید و از منوی انگلیسی رستوران برای سفارش غذا استفاده کنید. غذای روسیه

5 – از آب لوله کشی استفاده نکنید

برخلاف اغلب شهرهای ایران و یا کشورهای اروپایی که می توانید از آب لوله کشی بیاشامید، مردم روسیه از آب لوله کشی برای آشامیدن استفاده نمی کنند. خیلی وارد مسائل بهداشتی و شیمیایی آب لوله کشی در روسیه نمی شوم، ولی فقط به خاطر داشته باشید که آب بطری شده در فروشگاه ها، بهداشتی ترین نوع آب آشامیدنی در این کشور است. با این وجود، برای مسواک زدن می توانید بدون نگرانی از آب شهری استفاده نمایید. اگر نمی خواهید که بطری آب بخرید، می توانید آب لوله کشی را بجوشانید و آن را بنوشید.

کلاه خز و پشمی بزرگ در روسیه به سر نکنید چون با این کار هویت توریست خود را بارزتر می کنید.

6 – به آداب و رسوم روس ها احترام بگذارید

با وجود اینکه خیلی بایدها و نبایدها در روسیه وجود دارد، ولی این کشور طی سال های گذشته بسیار بازتر و روشن فکرتر شده است. با این وجود بد نیست که برخی از آداب و رسوم آنها را بدانید و به آنها احترام بگذارید. برای مثال اگر یک روس شما را به منزل خود دعوت کرد، از شما توقع دارد که با خود هدیه ای کوچک ببرید. همچنین آراستگی ظاهر در رستوران ها و مکان های عمومی بسیار حائز اهمیت است. درست است که کسی از ورود شما به این مکان ها به دلیل ظاهرتان جلوگیری نمی کند ولی نگاه ها به شما ممکن است باعث آزارتان شود. البته برخی از رستوران ها و کلاب های سطح بالا، از ورود افرادی که ظاهری شیک ندارند جلوگیری می کنند.

اگر می خواهید وارد کلیسای ارتودکس روسیه شوید باید این موارد را رعایت کنید : خانم ها باید موهایشان را بپوشانند و دامن و یا شلوار بلند بر تن داشته باشند. همچنین آقایان باید شلوار بلند بپوشند و کلاه خود را از سرشان بردارند.

کلیسای ارتودکس

7 – باور داشته باشید که روسیه امن است

سفر به روسیه مانند سفر به کشورهای اروپایی امن است. شاید همانند دیگر شهرهای توریستی شلوغ، برخی جرایم فردی مانند کیف زنی، جیب بری وجود داشته باشد اما هیچ جرم سازماندهی شده و یا خشونت آمیزی در طول روز مشاهده نمی شود. بنابراین اگر در ازدحام جمعیت هستید مراقب باشید تا در دام توریست های کلاه بردار نیفتید. پاسپورت خود را در هتل نگه دارید ولی حتما کپی صفحه اول، ویزا و برگه ثبت ورود خود را به همراه داشته باشید.

8 – در صورت امکان روبل به همراه داشته باشید

برای سفر به روسیه، در صورت امکان در ایران روبل که واحد پول روسیه است تهیه کنید. اگر می خواهید که دلار با خود به روسیه بیاورید حتما در هنگام خرید دلار دقت کنید که اسکناس ها دارای مهر، نقطه و یا نوشته ای نباشند. همچنین تاریخ اسکناس ها باید بالای سال 2013 باشند.

عکس روبل روسیه

اگر با خود روبل روسیه به همراه ندارید می توانید دلارهای خود را در یکی از بانک ها به روبل تبدیل کنید. تقریبا تمامی شعب بانک های روسیه خدمات تبدیل دلار به روبل را ارائه می دهند.

9 – سفر خود را برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی مهمترین نکته در سفر به روسیه است. در شهرهایی مانند مسکو و سن پترزبورگ چیزهای بسیار زیادی برای دیدن وجود دارد و شما زمانی محدود در آنجا خواهید بود. بنابراین قبل از رسیدن به روسیه، برای روزهای سفر خود برنامه ریزی انجام دهید. برخی از جاذبه های توریستی در شهرهای روسیه ممکن است که در خارج از شهر باشند و زمان زیادی را برای بازدید نیاز دارند.

10 – مراقب قیمت ها باشید

قطعا بعنوان یک توریست، شما بیشتر از یک فرد مقیم هزینه خواهید داشت. برای مثال ورودی موزه ها برای توریست ها بیشتر از افراد مقیم است. با این وجود روسیه کشوری بسیار گرانی نیست. قیمت ها در روسیه میانگین است اما بهتر است که قبل از ورود به یک رستوران یا خرید سوغاتی روسیه، مراقب قیمت ها باشید. بهترین روش، سئوال کردن از یک فرد محلی یا پذیرش هتل است. همچنین می توانید با جستجو در اینترنت نیز اطلاعات زیادی درباره قیمت ها بدست بیاورید.


10 چیزی که قبل از سفر به روسیه باید بدانید


پاسخی بگذارید

بستن منو
WhatsApp chat